1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 

 

W czwartkowe popołudnie 10 stycznia 2019 r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie z Radosławem Sikorskim, który promował swoją książkę pt. „Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji.” Spotkanie w sposób niezwykle profesjonalny poprowadziła pani Elżbieta Rawicka-Hryniewska, która tytułem krotochwili zapytała, jak rozwijają się stosunki dyplomatyczne między Polską a San Escobar, co wywołało śmiech wśród publiczności i wprowadziło niebywale swobodną atmosferę.

Radosław Sikorski, były minister obrony i spraw zagranicznych, a także Marszałek Sejmu w latach 2014-2015, bardzo wyczerpująco odpowiadał na szereg pytań zarówno prowadzącej, jak i osób przybyłych na spotkanie.

Wyjaśniał m.in. jak dzisiaj minister spraw zagranicznych powinien pojmować patriotyzm, przybliżył temat Unii Euroazjatyckiej oraz ewentualnego „polexitu”, tłumaczył po co nam Unia Europejska i jakie korzyści wynikają z przynależności do niej, mówił o Brexicie oraz roli Niemiec w Unii Europejskiej, a także o kanclerz Angeli Merkel.

Na zakończenie spotkania, na które przybyło ok. 150 osób, głos zabrał pan Tadeusz Kowalski - burmistrz Tucholi - pomysłodawca spotkania, który zaproponował panu Radosławowi Sikorskiemu, aby zrezygnował w tym roku z urlopu na rzecz „takich właśnie autorskich spotkań.”

Elżbieta Rawicka-Hryniewska spointowała spotkanie bajką z morałem pt. „Wół minister” Ignacego Krasickiego, na co Radosław Sikorski odpowiedział wierszem anonimowego autora - i tym poetyckim akcentem zakończono promocję książki „Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji.”