Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty- Połczyńskiego przystąpiła do projektu dla dzieci pt. „Nasz Mała Biblioteka”. W latach 2018-2019 projekt „Nasza Mała Biblioteka” będzie realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura. Liderem i koordynatorem projektu pozostaje KUD Sodobnost International ze Słowenii.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. Chcemy je przekonać, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Projekt „Nasza Mała Biblioteka” ma w tym pomóc. Dzieci na spotkaniach poznają sześćwyjątkowych, godnych polecenia książek

Wybrano książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi i edytorskimi. Uczestnicy projektu otrzymają „Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie zostanie przedstawiona kultura krajów biorących udział w projekcie.

1 2 3

W środę 7 listopada rozpoczęliśmy projekt od książki Petera Svetina „Magiczny pierścień”. Autor pochodzi ze Słowenii jest w swoim kraju bardzo cenionym mistrzem pióra dla dzieci. Najmłodszym przybliżono kulturę Słowenii oraz sylwetkę pisarza. Po lekturze książki odbyła się dyskusja dotycząca głównej bohaterki książki Ludmiły Kraśnickiej. Słynna śpiewaczka operowa, kupiła magiczny pierścień, któremu powierzyła w sekrecie życzenie. Marzenie Ludmiły się spełniło ale pierścień wpadł do wody. Dzieci bezbłędnie odgadły intencje pisarza, że pierścień wcale nie jest najważniejszy, lecz przyjaźń. „W łamigłówkach literackich” dzieci wykonały ciekawe zadania dotyczące bohaterów książki, zabawiły się w ilustratorów, matematyków i literatów.

4 5 6 7

Za miesiąc zapoznamy sie z książką Majdy Koren pt. „Ugotuj mi bajkę”, jednej z najbardziej lubianych słoweńskich pisarek dla dzieci. Uczestnikami projektu są dzieci z klasy II a SP nr 1 w Tucholi.