W bibliotece dziecięcej można obejrzeć wystawę Czesława Frydy pt. Bajkowi bohaterowiePrace wykonane są metodą pirografii, czyli wypalania w drewnie. Ekspozycja będzie czynna do końca listopada w godzinach pracy biblioteki.

1 2 3 4 5

Czesław Fryda urodził się w 1949 r. w Przechlewie, w obecnym województwie pomorskim. Jest zodiakalnym "Baranem". Swoje życie zawodowe związał z lasami, pracował w Nadleśnictwach Przechlewo oraz Tuchola, jako operator maszyn i pilarz motorniczy. Do roku 1989 mieszkał w Przechlewku, obecnie tucholanin z wyboru, na zasłużonej emeryturze.
Z lasem związany jestem od urodzenia, mówi o sobie: lubię obcować z przyrodą, na co dzień, podziwiać jej czar i urok oraz surowość natury, wsłuchiwać się w piękne odgłosy życia lasu". Jak mówi autor wystawy: „W lesie odkryłem całkiem nowy, choć bardzo stary świat”.

W 1993 r. zajął się kolekcjonowaniem dziwów natury i korzenioplastyką. W 1996 r. rozpoczął przygodę z wypalaniem w drewnie tzw. PIROGRAFIĄ. Należał do nieistniejącej już Niezależnej Grupy Plastyków "PALETA" działającej przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Tucholi.
Prace Czesława Frydy znajdują się w kraju i zagranicą ( m.in. w Pałacu Biskupim w Pelplinie, w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, w Kurii Metropolitarnej w Krakowie oraz Sanktuarium Maryjnym w Licheniu oraz USA, Watykanie, Niemczech, Belgii, Ukrainie, Słowacji i wielu innych krajach). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.