Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia 2018 r. gościliśmy Zbigniewa Masternaka prozaika, dramaturga, autora scenariuszy filmowych, który przeprowadził warsztaty pisania scenariuszy filmowych. Zajęcia rozpoczęły się od wyjaśnienia pojęć związanych ze sztuką ich pisania.
Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów, podzieleni na grupy, zapisywali swoje pomysły scenariuszowe oraz je prezentowali. Dziękując za uczestnictwo w warsztatach Zbigniew Masternak jeszcze raz zachęcił do pisania i zapisywania pomysłów. Bycie scenarzystą to fantastyczne przeżycie, bo jest się na samym początku długiej drogi tworzenia dzieła filmowego. I to scenarzysta decyduje w największym stopniu o tym, jaką historię obejrzy widz na ekranie. W warsztatach wzięła udział młodzież z klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tucholi.

1 2 3 4

Zbigniew Masternak pochodzi z Gór Świętokrzyskich. Obecnie mieszka w Puławach. Jest autorem autobiograficznego cyklu powieściowego "Księstwo". W latach 2006 - 2008 ukazały się trzy księgi – „Chmurołap”, „Niech żyje wolność”, „Scyzoryk”. Niedawno powstał na podstawie trylogii film „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego - premiera światowa odbyła się w lipcu w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012 film trafił do kin. Obecnie autor pracuje nad filmem „Nędznicy” na podstawie kolejnej powieści z cyklu „Księstwo” pod tym samym tytułem, którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi. Książki pisarza ukazały się w przekładach na języki obce - niemiecki, rosyjski, ukraiński, czeski, macedoński, mongolski. Niedawno "Niech żyje wolność" wyszła po wietnamsku w Ho Chi Minh.