We wtorek 12 grudnia 2017 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z okazji 109 rocznicy urodzin naszego patrona. Dyrektor biblioteki Hanna Szramka powitała uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego oraz Tucholskiej Szkoły Realnej. W spotkaniu wzięli również udział Ireneusz Wesołowski – dyrektor ZSLiA oraz Maria Ollick – prezes Borowiackiego towarzystwa Kutury.
Paweł Redlarski przybliżył wybrane zagadnienia z biografii naszego patrona. Szczególną uwagę zwrócił na mało znane współcześnie reportaże autorstwa Aleksandra Janty-Połczyńskiego, które w latach 30. XX wieku były publikowane w prasie oraz zwartych wydawnictwach i przyniosły mu wielki rozgłos. Były to wrażenia z jego podróży, które rozpoczął mając 25 lat, m.in. W głąb ZSRR i Patrzę na Moskwę opisujące jego podróż do Rosji; Made in Japan z podróży do kraju kwitnącej wiśni, czy Odkrycie Ameryki i Stolica srebrnej Magii powstałe po wizycie w Stanach Zjednoczonych oraz Na kresach Azji z wędrówki po takich krajach jak Indie, Afganistan, Birma, Syjam, Indochiny, Chiny, Mongolia, Formoza i Japonia. Sposób, w jaki w tych reportażach opisywał zastaną rzeczywistość przyniósł mu zaszczytne miano „Reja polskiego reportażu” nadane przez Ksawerego Pruszyńskiego.
Podczas spotkania zostały przybliżone fragmenty reportaży Aleksandra Janty-Połczyńskiego opisujące jego wrażenia z pobytu w Hollywood. Janta podczas swojej wizyty odwiedził wszystkie największe studia filmowe Metro Goldwyn-Mayer, Universal Picture, Warner Bros, spotkał się z gwiazdami ówczesnego kina, m.in. Polą Negri, Gary Cooperem, Charli Chaplinem oraz gościł na planach filmów Cleopatra, Powrót grozy, Operator 13. Przyglądał się także produkcji bajki o najsłynniejszej myszce na świecie – Myszce Miki. Zbiór tych reportaży ukazał się drukiem w 1936 r. pt. Stolica srebrnej Magii.
Fragmenty reportaży przeczytali pracownicy biblioteki Justyna Drewek i Paweł Redlarski oraz uczennice ZSLiA: Hanna Baumgart, Grażyna Rybak, Aleksandra Szefler i Martyna Gerbatowska. Poszczególne fragmenty były przeplatane utworami muzycznymi skomponowanymi do poezji Aleksandra Janty w wykonaniu Dariusza Krygowskiego i Martyny Szamockiej.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10