We wtorek 21 listopada 2017 r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem, autorem książek dla dzieci.
W dorobku pisarza jest wiele książek dla najmłodszych m.in.: „Być jak tygrys”,Uśmiech dla żabki”, „Proszę mnie przytulić”,,Śnieżek i Węgielek. Podróż do gwiazd”, „Śnieżek i Węgielek. Podróż w głąb oceanu”
, „Mrówka wychodzi za mąż” oraz "W pogoni za życiem”.
Jego książki tłumaczone są na wiele języków: chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski i włoski. Dwukrotnie został wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, dwukrotnie nominowano go do nagrody Literackiej Polskiej Sekcji IBBY. Za książkę „Proszę mnie przytulić” został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Na początku spotkania pisarz opowiedział dzieciom o swoim zawodzie. Przyznał, że pisanie zaczyna się najpierw w jego głowie, gdzie gromadzą się pomysły. Dopiero później przelewa wszystko na papier. Podczas pisania autorowi towarzyszy jego 15-letnia kotka Śnieżka, która co piętnaście minut domaga się jedzenia. Przemysław Wechterowicz przyznał, że pisanie jest fajne, bo można stworzyć coś swojego od początku do końca.

1 2 3

W ciekawy i dowcipny sposób autor przedstawił książkę „W pogoni za życiem”, gdzie bohaterką jest malutka Jętka, która właśnie przyszła na świat i wyrusza na podbój Nowego Jorku. Jeszcze nie wie, że ma czas tylko do zachodu słońca, bo jej życie kończy się o zmierzchu. Poznać Nowy Jork w jeden dzień to nie lada wyzwanie. Jętka, ciekawa świata i żądna wrażeń, nie waha się ani chwili. Jej przewodniczką jest Mucha, która zna miasto jak mało kto. Zaczynają więc szaleńczą podróż. Czy zdążą uścisnąć rękę prezydenta, zanim słońce schowa się za horyzont?
Autor zaprosił też dzieci do wysłuchania opowieści pt. "Mrówka wychodzi za mąż". O rękę mrówki starali się; żołnierz, makler giełdowy, właściciel sklepu, marynarz, muzyk, ochroniarz, pracownik pralni i sportowcy – bokser oraz skoczek w dal. Mrówka miała trudny wybór, co i rusz dostrzegała siebie w nowej roli, aż tu nagle przychodzi hydraulik, i serce Mrówki zaczęło mocniej bić. Już wiedziała, że to ten jedyny i na całe życie. Na zakończenie spotkania Pan Przemysław zaprosił dzieci   do zabawy literackiej i tworzenia własnych opowieści – tzw. praca domowa.

4 5 6

Spotkanie w naszej bibliotece było bardzo udane, na zakończenie wszyscy ustawili się do pamiątkowego uśmiechniętego zdjęcia. Pisarz pożegnał się ze wszystkimi przybiciem dłoni, tzw. piątki, była również niepowtarzalna okazja, aby zdobyć autograf pisarza.

7 8 9