W dniu 15 października 2008 roku odbyło się spotkanie autorskie z Ireną Matuszkiewicz i promocja książki pt. Przebudzenie, której główna bohaterka Jadwiga jest Tucholanką.
dsc01650Jadzia urodziła się  w Tucholi, tutaj spędziła swoje najszczęśliwsze lata. Ukończyła wytworną pensję dla panien w Chojnicach, gdzie uczyła się wszystkiego co potrzebne jest pani domu, żonie i matce. Wyszła za mąż za wymarzonego mężczyznę i urodziła syna, potem wybuchła wojna i owdowiała. W powojennej rzeczywistości musiała sobie radzić sama, aby utrzymać siebie i syna. Zamieszkała w Toruniu i tam chwytała się różnych zajęć.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu  Dyskusyjne Kluby Książki i wzięło w nim udział około 80 osób:
  • rodzina głównej bohaterki
  • członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Tucholi
  • miłośnicy twórczości Ireny Matuszkiewicz
  • mieszkańcy Tucholi
dsc01659Gościem  honorowym  spotkania  był  syn  głównej  bohaterki  Jan  Jastak, którego z powieści znamy jako Pawełka.

Podczas promocji Przebudzenia można było zobaczyć wystawę pamiątek rodziny Jastaków i Podgórskich. Ekspozycja była czynna w wypożyczalni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi do 15 listopada 2008 r.

Irena Matuszkiewicz z wykształcenia filolog, przez wiele lat dziennikarka, obecnie popularna autorka powieści obyczajowych. Debiutowała powieścią Agencja złamanych serc w 2000 r., a następnie wydała:
  • Gry nie tylko miłosne
  • Dziewczyny do wynajęcia
  • Salonowe życie
  • Seryjny narzeczony
  • Przeklęte, zaklęte
W swoich powieściach trafnie i plastycznie ukazuje polską współczesność, nierzadko jednak sięga głęboko w przeszłość -  w życie matek i babek swoich bohaterek.

Wszystkie utwory Ireny Matuszkiewicz są dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi.

dsc01666dsc01671