W poniedziałek 8 maja 2017 r. rozpoczęliśmy cykl imprez organizowanych w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem Biblioteka? Oczywiście!”. Pierwsze spotkanie pt. Stolica srebrnej magii poświęciliśmy reportażowi Aleksandra Janty-Połczyńskiego.

Tego dnia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, dlatego przed rozpoczęciem spotkania Hanna Szramka dyrektor biblioteki pogratulowała naszemu pracownikowi Pawłowi Redlarskiemu zdobycia tytułu Kujawsko-Pomorskiego Bibliotekarza Roku 2016. Jego kandydatura została zgłoszona do konkursu organizowanego corocznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego największym osiągnięciem w roku 2016 była obrona na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozprawy doktorskiej i uzyskanie stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Hanna Szramka wręczając nagrodę od tucholskich bibliotekarzy podkreśliła jego zaangażowanie, pracowitość, kreatywność i niezwykle ważną w pracy bibliotekarza umiejętność przyjaznej i życzliwej rozmowy z czytelnikami oraz podziękowała za wspaniałą aktywność często wykraczającą poza działalność bibliotekarską.

1 2 3 4

 Następnie zadedykowano wszystkim bibliotekarzom i czytelnikom naszej biblioteki piosenkę „Tańczące Eurydyki” w wykonaniu Martyny Szamockiej z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego.

Po występie wokalnym wręczono nagrody Mistrzom Czytelnictwa 2016 roku. Wśród dorosłych najaktywniejsi okazali się: Barbara Schwidt, Ewa Glaza, Katarzyna Jonak, Maria Knieć, Irmgart Domisz i Irena Podemska. Nagrody otrzymali takze czytelnicy z najdłuższym stażem: Lidia Wytrążek, Eugenia Gwóźdź, Urszula Kozłowska, Maria Kiersznicka, Zofia Drzewicka i Czesław Jarocki. Spośród najmłodszych czytelników najaktywniejsi okazali się Anna Baturo, Martyna Lipska, Szymon Wiśniewski, Martyna Kurlandt oraz Dominika Nowicka.

5 6 7 8

Zasadniczą częścią popołudnia było spotkanie z reportażem naszego patrona – Aleksandra Janty-Połczyńskiego, który był nie tylko wybitnym poetą, kojarzonym w naszej małej ojczyźnie przede wszystkim z tomikiem Młyn w Nadolniku. W wieku 25 lat Aleksander Janta-Połczyński rozpoczął swoją przygodę z podróżowaniem, efektem jego wypraw są cykle reportaży wydawanych drukiem. Sposób w jaki opisywał zastaną rzeczywistość przyniósł mu zaszczytne miano „Reja polskiego reportażu” nadane przez Ksawerego Pruszyńskiego. Uczennice Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych Martyna Gerbatowska i Magdalena Reszka przybliżyły uczestnikom spotkania fragmenty jego reportaży opisujące wrażenia z pobytu w stolicy srebrnej magii – Hollywood, gdzie odwiedził wszystkie największe studia filmowe Metro Goldwyn-Mayer, Universal Picture, Warner Bros, spotkał się z gwiazdami ówczesnego kina, m.in. Polą Negri, Gary Cooperem, Charlie Chaplinem oraz gościł na planach filmów „Cleopatra”, „Powrót grozy”, „Operator 13”. Przyglądał się także produkcji bajki o najsłynniejszej myszce na świecie – Myszce Miki. Spotkanie zakończył występ wokalny Martyny Szamockiej, która zaśpiewała utwory naszego patrona.

10 11 12 13 14 15