W czwartek 27 kwietnia 2017 r. odbyło się XVII spotkanie z cyklu Dialogi Poetyckie. Gościembyła Janina Osewska - pedagog, podróżniczka, poetka, fotografik, animatorka życia literackiego. Urodziła się i mieszka w Augustowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Academia Europaea Sarbieviana. Opublikowała tomiki wierszy: W stronę ciszy, Do czasu przyszłego, Tamto.  Była koordynatorką projektów literackich Augustów w poezji oraz Ziemia augustowska w prozie i poezji, które zakończyły się wydaniem antologii wierszy pt. Tam prosto do Augustowa oraz antologii prozy i poezji pt. Opowieść o Ziemi Augustowskiej. Wiersze publikowała w wielu pismach w kraju i za granicą.

1 2 3 4 5

Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach literackich w USA, Irlandii i na Litwie. Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, niemiecki, litewski, czeski, ukraiński. Otrzymała Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Poezji w USA (2004) oraz wyróżnienie tamże (2005). Jest finalistką (shortlist) Stokestown International Poetry Prize w Irlandii (2015). W roku 2017 otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Podlaskiego. Uprawia też fotografię. Wydała autorski album fotografii okruchy, który był nominowany do tytułu Najpiękniejsza książka roku 2011 w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival (2015). Uczestniczyła w wystawach zbiorowych i miała 20 wystaw indywidualnych. Projekty fotograficzne realizowała w Polsce, USA, Libanie, Syrii, Australii, Nowej Zelandii.

6 7 8 9 10

Spotkanie poprowadzili w formie dialogu znani tucholanom poeci: Kazimierz Rink i Kazimierz Żarski. W Dialogach uczestniczyli miłośnicy poezji oraz stali bywalcy wcześniejszych edycji. Wieczór upłynął w sympatycznej atmosferze, było dużo pytań ze strony publiczności, możliwość zakupu tomiku Tamto i albumu okruchy oraz zdobyciaautografu. Spotkaniu towarzyszyły zdjęcia z podróży do Nowej Zelandii stanowiące część wystawy pt.  Te Wai Pounamu – obrazy znalezione.