W środę 25 stycznia 2017 r. odbyło się otwarcie wystawy telegramów patriotycznych oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i narodowych. Spotkanie zostało zorganizowane przez Borowiackie Towarzystwo Kultury we współpracy z naszą biblioteką.

Gości powitała dyrektor biblioteki Hanna Szramka przedstawiając p. Marię Ollick, jako inicjatorkę dzisiejszego wydarzenia.

1 2 3

Maria Ollick opowiedziała o pokazanych na wystawie telegramach patriotycznych, wybranych z liczącego kilkadziesiąt egzemplarzy jej prywatnego zbioru. Zaprezentowane dokumenty pokazują różnorodną szatę graficzną, są kolorowe, pięknie zdobione i o patriotycznych treściach, zostały przesłane z okazji zawarcia związku małżeńskiego Wojciecha Prylla i Heleny z Cholewińskich. Życzenia ślubne pochodzą od znanych na Pomorzu i Wielkopolsce działaczy niepodległościowych, gospodarczych i oświatowych, m.in. od dra Kazimierza Karasiewicza, Leona Janty-Połczyńskiego, Wiktora Kularskiego i Bolesława Kasprowicza.

4 5 6

Uczestnicy wysłuchali również psalmu XVII Ukochania ziemia oraz fragmentu z Ducha niespokojnego Aleksandra Janty-Połczyńskiegow wykonaniu Weroniki Kopras i Jagody Tajl uczennic z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego w Tucholi.

7 8 9

Oprawę muzyczną wieczoru przygotował Tomasz Kotowski. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i narodowych wzbudziło dużo emocji i wzruszeń. Pomocą posłużył przygotowany na tę okoliczność śpiewnik Śpiewaj z nami, który oprócz wyboru tekstów pieśni zawiera swoisty patriotyczny memoriał, który pochodzi z albumu Marii Ollick, Telegramy patriotyczne. Zapomniana tradycja, wydanego w 2008 roku.

Przyszła wolność i niepodległość, ale zanim to się stało, trzeba było ogromu pracy organicznej, wiele pracy u podstaw. Potrzebni byli Judymowie i Siłaczki, potrzebni byli Bohatyrowiczowie i ten z Lipiec, co ziemie plemienną matką mieć nas uczył.

Panie Moniuszko – graj „Ojcze z niebios”!
Panie Bogusławski – pokaż „Krakowiaków i Górali”!
Panie Nowowiejski – zagraj „Legendę Bałtyku”!
Panie Żeromski – niech wieje „Wiatr od morza”
Panie Wyspiański – pokaż ludziom serce – „że to Polska właśnie!”
Rosło pokolenie Antków, Janków Muzykantów,
Bartków Zwycięzców i dzieci bitych za polski pacierz.
A potem było „Przedwiośnie”, szklane domy, a w kościołach „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” gromkim śpiewem.